4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

İrade Sakatlığı

- +

project-image-6

https://bosanma.org.tr/irade-sakatligi/

İrade Sakatlığı (TMK m. 149-151)

Evlenme sözleşmesinin geçerli olabilmesi için iç irade ile dış irade arasında uyumsuzluk bulunmamalıdır. Bilindiği üzere iç irade ile dış irade arasında uyumsuzluk irade sakatlığının göstergesidir.

İrade sakatlığı, nisbi butlan sebebi olarak 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda özel kurallar olarak düzenlenmiştir. Düzenleme özel olduğu için TMK m. 149-151 hükümleri Borçlar Kanunundaki irade sakatlığını düzenleyen genel hükümlerine göre öncelikle uygulanır. Bir başka anlatımla bu konuda Borçlar Kanunu hükümlerinin örnekseme yapılarak burada uygulanması mümkün değildir

Bu sebeple gerek muvazaa (BK m. 18) gerekse ayırt etme gücünün bulunmamasının sonuçlarına dair (TMK m. 15. Hükmüne göre; Kanunda gösterilen ayrık durumlar saklı kalmak üzere, ayırt, etme gücü bulunmayan kimsenin fiilleri hukuki sonuç doğurmaz kuralına dair hüküm.) hükümde burada uygulanamaz.

Nisbi butlan sebeplerinden olan irade sakatlığını aşağıdaki konu başlıklarına göre inceleyeceğiz;

  • Yanılma – TMK m. 149
  • Aldatma – TMK m. 150
  • Korkutma – TMK m. 151

İrade sakatlığı konusunda hukuk sistemimizin de ele alış şekline göre belirlediğimiz konu başlıklarını tek tek detaylı açıkladığımız yazılarımıza ulaşmak için başlığın üzerini tıklamanız yeterlidir.

  • ETİKETLER

Aile, aile hukuku kapsamı, Butlan, Evlenmenin hükümsüzlüğü, Evlenmeye ilişkin genel bilgiler, Evlilik Hukuku, Nisbi butlan, ,